O projekcie

Projekt Polsko-Rosyjskiej Wymiany Młodzieży 2018  pod tytułem „POLSKO-ROSYJSKA PRZYGODA Z PILKĄ” jest działaniem zmierzającym z jednej strony do poznania  kulturowych, socjalnych i społecznych realiów aktywnego funkcjonowania młodzieży z Polski i Rosji, ich wymiany doświadczeń życiowych, a z drugiej – wspólnego zanurzenia się w „Świat Piłki”. 
 
Elementy edukacyjne mają na celu znacząco poszerzyć wyobraźnię, doświadczenia i umiejętności wszystkich uczestników w kontakcie z różnorodną aktywnością związaną z piłką. Uczestnicy  projektu mają zamiar pokazać, iż świat piłki jest tak samo różnorodny, bogaty i ciekawy a czasami zaskakujący, jak i kultura i tradycje obu krajów. Natomiast pomimo narodowych różnorodności piłka ma niezwykłą silę łączenia, wywołuje pozytywne emocje, jest świetnym ambasadorem budowania przyjaźni, dobrych relacji oraz realizacji wspólnych działań.
 
Poprzez realizację projektu zamierzono zmienić typowe wyobrażenie uczestników zarówno o krajach – Rosji kojarzonej z matrioszką i niedźwiedziem i Polsce – krajem z dziwnym językiem i kojarzonym w większości z Warszawą, jak i o piłce – która kojarzy się w większością wyłącznie z piłką nożną. 
 
Projekt realizowany w czasie przebiegu Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbywają się w Rosji, a wizyty zaplanowane przed (w Polsce) i po (w Rosji) jego rozgrywkach tworzą tak zwany ciąg wydarzeń „przygody z Piłką” i  pozwolą na osiągnięcie maksymalnie wysokiej efektywności jego realizacji.
 
Studencka młodzież z Rosji i Polski codziennie będzie realizowała trzy typy działań:
 
A) Działania o charakterze edukacyjnym związane z piłką
W trakcie wymiany uczestnicy wspólnie zapoznają się z różnorodnymi formami zabawy oraz różnorodnością aktywności związanej z piłką. W projekcie przewidziane są takie formy kontaktu z piłką jak: futsal, mega piłkarzyki, piłka wodna, piłka kajakowa goalball, Mega Piłka,  softball, piłka nożna plażowa (Beach soccer), piłka edukacyjna, futbol stołowy, piłki sport-ident,  piłka nożna w dmuchanych kulach (Bubble Football), Shock Football, Gogle Football, futbol amerykański, PANNA. 
 
Młodzież studencka obu krajów będzie uczestniczyła w grach w „mieszanych” zespołach, przy czym codziennie skład zespołów będzie wybierany losowo, z zasadą 50% udziału w drużynie młodzieży z każdego państwa.  
 
Program wizyty przewiduje także wspólne meczy uczestników wymiany z ludnością lokalną w rożnym wieku – w Polsce z słuchaczami Uniwersytetu III wieku (osoby po 50 roku życia) oraz Uniwersytetu Dziecięcego ( do 7 roku życia). W Rosji – z młodymi  słuchaczami akademii piłkarskiej w Primorskim, dziećmi z przedszkola o kombinowanym typie NR177, weteranami  klubu „Krylia Sovietow”,  międzynarodową studencką drużyną z Samary.
 
B) Działania o charakterze kulturowym związanym z Polską i Rosją. 
Codziennie uczestnicy  wymiany będą realizować zadania w formie gier, zabaw, konkursów i debat związane z kulturą i tradycjami Polski i Rosji. W harmonogramie zostały zaplanowane konkursy tańców ludowych, wieczór śpiewu, warsztaty narodowej kuchni „Каша VS Kaszanka”, konkurs recytatorski, wieczór narodowych gier i zabaw, wieczór strojów narodowych, wieczór dialogu „Rozumiesz mnie? – Я тебя понимаю!”, wieczór filmów fabularnych z Polski i Rosji. Ważnym elementem każdego z zaplanowanych działań jest to, iż to właśnie młodzież z kraju w którym odbywa się każda z części wymiany przygotowuje  elementy do realizacji zadań. Planowane jest lustrzane odbicie zadań  podczas wizyty w każdym z krajów. 
 
C) Działania o charakterze poznawczym związanym z Polską i Rosją
W ramach wizyty młodzież studencka zapozna się z miastami Bydgoszcz, Moryń, Solec-Kujawski w Polsce oraz z Samarą, Toliati, Primorskim w Rosji. Zwiedzi muzea okręgowe w Bydgoszczy,  Muzeum Kosmonautyki i Bunkier Stalina w Samarze. Zapozna się z infrastrukturą sportową – Sportowy Kompleks Zawisza wraz z Muzeum Sportu w Bydgoszczy, Hala Sportowo Widowiskowa Łuczniczka w Bydgoszczy, nowo zbudowany stadion mistrzostw Europy w Samarze (Samara-Arena), Muzeum piłki nożnej w Samarze, Akademię Młodych Piłkarzy oraz jej infrastrukturę w Toliati, Centrum przygotowania zawodowych piłkarzy „Krylia Sowietow” w Samarze.  Także zaplanowano zwiedzanie parku dinozaurów w Solcu kujawskim, Geopark w Moryniu, Exploseum w Bydgoszczy, Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Muzeum AutoWAZ w Toliati.
 
Codzienna aktywność młodzieży studenckiej będzie składała się na część filmu „Polsko-Rosyjska przygoda z piłką”, który planowano zmontować i opublikować w dwóch językach pod koniec programu wymiany. Stworzony film będzie promował kulturę Polski i Rosji, pokazywał różnorodność krajów oraz ukaże, iż piłka w różnych jej formach naprawdę może łączyć. Autorzy projektu przewidują, iż film będzie małym dziełem  sztuki, który nie tylko upowszechni wyniki projektu ale w sposób zupełnie nietypowy będzie promować polsko-rosyjskie kontakty międzynarodowe oraz Programy Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.